Nareszcie znalazłem jakieś informacje na temat mojej wioski i tego, co tu się znajdowało, zanim powstała. Jaram się!!!
Otóż prawdopodobnie na tych terenach wydobywali glinę Prusowie (najpewniej z plemienia Bartów), a na pewno znajdował się tutaj lauks o nazwie Palayzen, Palais lub Palāisai czy coś podobnie brzmiącego. Nazwa pochodzi ze słów "pod" i "glinka" z języka pruskiego. Po podboju Barcji przez Krzyżaków znajdowało się tu 7 pruskich gospodarstw. W połowie XIV w, Krzyżacy stworzyli na terenie lauksu liczącą 40 łanów (czyli sporą) wieś Blumenow na prawie chełmińskim. Mieszkali w niej zarówno nowoprzybyli Niemcy, jak i Prusowie. Z czasem nazwa wsi przybrała brzmienie Blumenau, natomiast po II Wojnie Światowej nazwano ją nie wiedzieć czemu Czarny Kierz.
Nazwy widnieją w pracy Georga Gerullisa, niemieckiego badacza, wydanej w 1922 r. Inne informacje o Blumenow znalazłem w książce Marzeny Pollakówny pt. "Osadnictwo na Warmii w okresie krzyżackim".
Jaki z tego wniosek? Nasza wioska ma bogatą, być może sięgającą starożytności historię osadnictwa - najpierw pruskiego, później niemieckiego i wreszcie polskiego. Nie było po prostu tak, że w średniowieczu ktoś wbił tu chorągiewkę i osiedlili się pierwsi mieszkańcy, jak np. w takim Świętniku obok. ;)
To jeszcze tylko się dowiem, kto mieszkał wówczas w mojej chałupie i luz. ;)
Było jeszcze Romowe Rikoito zapodać ;)
OdpowiedzUsuńCiekawe bardzo, muszę też kiedyś poświęcić czas i dowiedzieć się czegoś o Studziance, oprócz tego że nazywała się przed wojną Woneberg. Poprzedni mieszkańcy mówili nam o jakiś kurhanach na wzgórzu przy drodze wjazdowej do nas. Podobno na wiosnę było widać ośmioboki. My nigdy ich nie widzieliśmy, ale podobno kiedyś trawa była koszona, a teraz są tam kilkuletnie chaszcze.
OdpowiedzUsuńZapraszam wszystkich chętnych... glina stawowa wczoraj wykopana, kto chce na garnek, talerz lub na maszkarona?
OdpowiedzUsuńDorka